Aktuality
 Exkurzie v Bratislave | Excursion in Bratislava | Ausflug nach Bratislava +421 903 757 606 (German, Russian)
+421 903 725 945 (English, Russian, Croatian, Serbian)
 Exkurzie v Bratislave | Excursion in Bratislava | Ausflug nach Bratislava
 +421 903 757 606 (German, Russian)
+421 903 725 945 (English, Russian, Croatian, Serbian)

Hotel pre psov a výcvik psov - Žilina

  • banner bratislava
  • banner bratislava
  • banner bratislava

„Od začiatku vojnového konfliktu na Ukrajine prišli do Bratislavy a okolia  stovky pravoslávnych. V Chráme sv. Rastislava na Tomášikovej ulici sa slúži trochu inak, ako sú pravoslávni na Ukrajine zvyknutí, okrem toho, chrám je veľmi malý“ zamýšľa sa náš čitateľ Alexander, ktorý spomína aj chátrajúci vzácny ikonostas či hrobky v priestoroch pod kostolom sv. Mikuláša, ktoré boli v priebehu 19. a 20. storočia vykradnuté.

Úrad Prešovskej pravoslávnej eparchie nám potvrdil, že v súčasnosti sa v krypte už nenachádzajú žiadne architektonické ani iné cenné veci. „Pre tieto už neexistujúce cennosti boli v minulosti  vchodové dvere do hrobky viackrát rozbité.“ Má však aj dobrú správu - bohoslužby v kostole na Mikulášskej ulici opäť obnovili, a zároveň ho viac sprístupnili pre verejnosť. Rekonštrukcia spustnutého kostolíka je v príprave, vypracúvajú potrebnú projektovú dokumentáciu.

Predchádzajúce snahy o obnovu kostolíka zmarili podľa úradu požiadavky na značnú mieru spolufinancovania. Teraz by mali pomôcť najmä peniaze z Plánu obnovy. „To znamená, že vlastník môže žiadať o dotáciu v podprograme OSSD 1.5 v rámci Ministerstva kultúry SR na obnovu predmetnej pamiatky v rozsahu od 150-tisíc eur do 950-tisíc eur. Taktiež sa o dotáciu môže uchádzať v podprograme 1.1. kde je alokovaných 5 miliónov eur,“ vysvetlila hovorkyňa rezortu Zuzana Viciaňová.

Chcete sa niečo opýtať?

Polia označené (*) sú povinné.
captcha
Reload

created by: Marek Sarvas