Aktuality
 Exkurzie v Bratislave | Excursion in Bratislava | Ausflug nach Bratislava +421 903 757 606 (German, Russian)
+421 903 725 945 (English, Russian, Croatian, Serbian)
 Exkurzie v Bratislave | Excursion in Bratislava | Ausflug nach Bratislava
 +421 903 757 606 (German, Russian)
+421 903 725 945 (English, Russian, Croatian, Serbian)

Hotel pre psov a výcvik psov - Žilina

  • banner bratislava
  • banner bratislava
  • banner bratislava

Naši predkovia pred stáročiami lovili aj obrovské vyzy, ktoré každý rok tiahli z Čierneho mora do Dunaja na svoje neresiská pod Bratislavou, niektoré migrovali dokonca ešte o mnoho kilometrov vyššie proti prúdu Dunaja a jeho veľkých prítokov. Túto megarybu, ktorá môže vážiť aj vyše tony a merať viac ako šesť metrov, u nás naposledy videli v roku 1957. Je viac dôvodov, prečo sa tieto impozantné ryby z Dunaja vytratili, okrem nadmerného lovu je to výstavba vodných diel Železné vráta I a II na hranici Srbska a Rumunska spred vyše 50 rokov.

Model vyzy v skutočnej veľkosti si môžete pozrieť v SNM - Prírodovednom múzeu na Vajanského nábreží. Tie živé uvidíte v akváriu v moravskej obci Modrá či v ekocentre pri maďarskom meste Tiszafüred, pravdaže, mladé, čiže oveľa menšie jedince. Pohlavne vyza dospieva medzi 15 a 20 rokom, dožíva sa aj vyše 100 rokov. V sladkej vode síce prežijú, ale nedokážu sa prirodzene rozmnožovať.  

Dnes sa vyzy a ostatné veľké jesetery lovia pre vzácny čierny kaviár, ktorého majú desiatky či až stovky kilogramov od každého jedinca. Komerčný lov prebieha najmä v Kaspickom mori, pričom prístup rybárov je doslova barbarský - rybu chytia, vyberú z nej ikry a telo hodia späť do mora. Tony a tony kvalitného mäsa bez svalových kostí sa tak zbytočne znehodnotia.

Chcete sa niečo opýtať?

Polia označené (*) sú povinné.
captcha
Reload

created by: Marek Sarvas