Aktuality
 Exkurzie v Bratislave | Excursion in Bratislava | Ausflug nach Bratislava +421 903 757 606 (German, Russian)
+421 903 725 945 (English, Russian, Croatian, Serbian)
 Exkurzie v Bratislave | Excursion in Bratislava | Ausflug nach Bratislava
 +421 903 757 606 (German, Russian)
+421 903 725 945 (English, Russian, Croatian, Serbian)

Hotel pre psov a výcvik psov - Žilina

  • banner bratislava
  • banner bratislava
  • banner bratislava

Židovský rabín a teológ Chatam Sofer, vlastným menom Moše Schreiber bol pýchou bratislavskej židovskej obce v prvej polovici 19. storočia a je dodnes v ortodoxnom prostredí uctievaný ako najväčší rabín sveta. Viedol bratislavskú ješivu (rabínsku školu), ktorá patrila v jeho dobe medzi najdôležitejšie centrá tradičného židovského vzdelania v Európe. V čase rozkvetu mala 400 študentov a bola najväčšou ješivou od babylonských čias.

Zomrel 3. októbra 1839 vo veku 77 rokov a jeho hrob sa nachádza v Mauzóleu Chatama Sofera, postaveného v priestore najstaršieho bratislavského židovského cintorína, zničeného počas druhej svetovej vojny, v dôsledku stavby tunela. Slávnostne ho otvorili v roku 2002 ako ojedinelú pamätihodnosť na Slovensku.

Areál na svahu medzi Dunajom a Bratislavským hradom navrhol architekt Martin Kvasnica a zodpovedá striktným pravidlám židovského zákona, ako aj najvyšším štandardom súčasnej architektúry. Ako informuje portál vtedy.sk, dôležitou požiadavkou bolo zabezpečiť prístup pre kohenov, potomkov chrámových kňazov, ktorí podľa židovského zákona nesmú vstupovať na pôdu cintorína. Architekt tento problém vyriešil prostredníctvom prístupovej lávky, ktorá je postavená nad povrchom cintorína.

V mauzóleu je 23 hrobov na pôvodnom mieste a 41 náhrobných kameňov. Pamätník Chatama Sofera je súčasťou Slovenskej cesty židovského kultúrneho dedičstva.

Chcete sa niečo opýtať?

Polia označené (*) sú povinné.
captcha
Reload

created by: Marek Sarvas