Aktuality
 Exkurzie v Bratislave | Excursion in Bratislava | Ausflug nach Bratislava +421 903 757 606 (German, Russian)
+421 903 725 945 (English, Russian, Croatian, Serbian)
 Exkurzie v Bratislave | Excursion in Bratislava | Ausflug nach Bratislava
 +421 903 757 606 (German, Russian)
+421 903 725 945 (English, Russian, Croatian, Serbian)

Hotel pre psov a výcvik psov - Žilina

  • banner bratislava
  • banner bratislava
  • banner bratislava

Nová výstava Michalská veža: po rekonštrukcii

Michalská veža sa začala stavať v druhej polovici 13. storočia. Po roku 1531 bolo nadstavané 4. podlažie. Ďalšia nadstavba o 5. – 7. podlažie sa uskutočnila koncom 16. storočia – vznik oktogonálnej nadstavby. Dnešná podoba veže je z polovice 18. storočia, keď bola znovu nadstavaná a získala cibuľovitú helmicu. Slúžila aj ako požiarna strážnica.

Socha Archanjela Michala bola osadená na vrchol 20. júna 1758 a ciferník hodín bol osadený v roku 1757 – viditeľný z každého kúta mesta. Dočasná výstava rešpektuje chronológiu vývoja veže, pričom najstaršie etapy vývoja sú prezentované v jej najnižšej a najstaršej časti. Stúpanie nahor je analógiou približovania sa k súčasnosti tak, ako sa menila aj pamiatka s novšími nadstavbami. Výstava približuje vybrané témy z dejín veže: stavebný vývoj veže a barbakánu, sochu Archanjela Michala s časovou schránkou, zvony, vežové hodiny a cibuľovitú strechu.

Novinkou je aj odkrytie stredovekých vrstiev v strieľňach zo 16. storočia a tiež možnosť prezrieť si zblízka autentické časti Michalskej veže, ktoré museli byť počas rekonštrukcie nahradené. Pomocou interaktívnych prvkov a krátkych dokumentárnych filmov bude možné spoznať aj verejnosti neprístupné časti veže.  S vežou súvisí aj stredoveký barbakán, na ktorého pôdoryse neskôr vyrástli meštianske domy a kde sa zachovala Lekáreň u červeného raka, ktorá najnovšie slúži  aj ako miesto predaja vstupeniek na Michalskú vežu.

Chcete sa niečo opýtať?

Polia označené (*) sú povinné.
captcha
Reload

created by: Marek Sarvas