Aktuality
 Exkurzie v Bratislave | Excursion in Bratislava | Ausflug nach Bratislava +421 903 757 606 (German, Russian)
+421 903 725 945 (English, Russian, Croatian, Serbian)
 Exkurzie v Bratislave | Excursion in Bratislava | Ausflug nach Bratislava
 +421 903 757 606 (German, Russian)
+421 903 725 945 (English, Russian, Croatian, Serbian)

Hotel pre psov a výcvik psov - Žilina

  • banner bratislava
  • banner bratislava
  • banner bratislava

Večery na hradnom amfiteátri v Bratislave

S obnovou hradného amfiteátra sa začalo v roku 1947. Na úprave terénu pracovali najmä dobrovoľné brigády vtedajších národných výborov... a o dva roky už primátor Dr. Anton Vasek slávnostne odovzdal verejnosti toto prírodné kino pod oknami hradu, do ktorého sa zmestilo niekoľko tisíc divákov. Amfiteáter postavený na severnej terase Bratislavského hradu bol prvým civilným využitím areálu po viac ako 100 rokoch a viacerí Bratislavčania dodnes s nostalgiou spomínajú na filmy pod holým nebom.  

Bratislavské noviny uverejnili v roku 2007 aj takúto spomienku Jula Satinského: „Na hradný amfiteáter sa chodilo ešte dlho po roku 1950. Tu sme videli Fanfána Tulipána, Pád Berlína aj Tancovala jedno leto. Pred plátnom bolo aj obrovské javisko, na ktorom sa konali estrádne programy. Ani sa mi už veriť nechce, že som tam videl živého Vlastu Buriana. V tom čase televízia nebola a za bavičmi musel ísť každý osobne hore na hradný kopec. Boli to nádherné večery!“ Zároveň položil otázku: „Ktovie, či budú chodiť v budúcnosti za hviezdnatých letných nocí Bratislavčania pešo dolu svojím hradným kopcom?“

Ešte v roku 1960 sa v amfiteátri konal XI. filmový festival pracujúcich za účasti delegácií zahraničných a našich filmových pracovníkov. Na jeho mieste je dnes baroková záhrada, pôvodne vytvorená v časoch vládnutia Márie Terézie, ktorá po požiari areálu hradu v roku 1809 zanikla.

Chcete sa niečo opýtať?

Polia označené (*) sú povinné.
captcha
Reload

created by: Marek Sarvas